Dünya’nın En Pahalı Şehirleri Sıralaması Değişti – Buralarda Evi Olan Yaşadı

Yurt dışında mülk yatırımı yapmak son günlerde oldukça moda oldu. Peki son değişikliklere göre hangi şehirlerde mülk sahibi olmak daha karlı? Hangi şehirler daha zengin kabul ediliyor? Tüm bu soruların cevabı bu yazımızda.

EIU tarafından yapılan araştırmanın sonucunda dünyanın en pahalı şehirleri listesi bu sene de belirlendi. Buralarda evi olanlar da yaşadı.

Dünyanın En Pahalı Şehirlerine 2 Yeni Rakip

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde değişiklikler oldu. Son yapılan araştırmaya göre, bir Asya şehri olan Singapur, “dünyanın en pahalı ilk 10 şehri” listesine girdi, Paris ve Hong Kong gibi şehirler ile yarışır oldu.

Listenin orta kısımlarına baktığımızda Zürih ve Cenevre’nin ilk beşe girdiğini görüyoruz. Geçtiğimiz sene listeye 13. ve 14. olarak giren New York ve Los Angeles ise artan dolar kuru sayesinde 10. sırayı paylaşmayı başardılar.

Hangi Şehir Kaçıncı Sırada?

İlk üç şehir en üst noktaya çakıldı kaldı.

EIU’nun yaptığı araştırmaya göre, bu 93 ülkede 160 ürün ve hizmet bakımından listenin başındaki ilk 3 şehirden herhangi birinde yaşamak, New York’ta yaşamaktan yüzde 7 daha pahalı.

Japonya’nın liman kenti Osaka, geçtiğimiz seneye göre 6 kademe yükselerek 5. sıraya yerleşti.

Osaka 5. olmuşken, bir diğer Asya şehri Seul 7. sırayı Kopenhag ile paylaşıyor. Tel Aviv ise, listenin ortalarında, bazı şehirlerin aynı sıralamaları paylaşması sayesinde, 11. olacakken, 10. sıraya çıktı.

EIU’nun geçen yılki raporuna göre ilk 10’da kendine yer edinen 5 Avustralya ve 2 Yeni Zelanda şehri kurdaki oynamalar sebebiyle bu sene ilk 10’a giremediler. Bu yüzden yurt dışında mülk yatırımı yaparken güncel kurları iyi takip etmelisiniz.

Asya’nın bazı bölgeleri dünya üzerindeki en pahalı yerler olmaya devam ederken, listenin en sonlarında da birkaç kez göründü. Ayrıca EIU’ya göre birçok Asya şehrinin üst noktalarda olmasının sebebi günlük market ihtiyacının çok pahalı olmasıymış.

EIU’nun bu araştırmasında, geçen senelerin sonuçlarında da olduğu gibi bu sene de son sıraları Hindistan’nın ve Pakistan’nın şehirleri paylaşıyor. Bangalore, Chennai, Yeni Delhi ve Karachi çıkan sonuca göre en ucuz 10 bölge arasında yer alıyor.