Konut Alımında Tüketici Tercihleri

Konut alımı düşüncesi tüm insanlar için hayatlarının en önemli yatırımlarından biridir. Fakat dünyadaki gelir adaletsizliği ve ekonomik dengesizlikler birçok insan için bunu imkansız kılıyor. Ev satın almada kuşkusuz faiz oranları belirleyici bir unsur. İnsanlar hayatlarının büyük bir bölümünü kredi taksiti ödeyerek geçireceklerini bildiklerinden, başka şeyler için kullanabilecekleri bu parayı kredilere yatırarak istekleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Peki ev satın alırken tüketici tercihlerindeki belirleyici unsurlar nelerdir?

TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde tüketici harcamaları içerisindeki en yüksek pay ortalama %30 ile konut ve kira harcamaları olarak göze çarpmaktadır. Peki bu yüzde 30’u harcarken tüketici tercihlerini etkileyen faktörler arasında neler var?

Konut insan için barınma ihtiyacını karşıladığı güvenli bir yaşam alanı olarak tanımlanabilir. Bu sebeple hangi konutu tercih ettiğiniz satın alma sırasında çok önemlidir. Günlük yaşamda herkes koşuşturmaca içerisinde yoğun strese maruz kalmakta ve akşam eve döndüğünde huzurlu ve sessiz bir ortam aramaktadır. Bu durumda ev alımında konum gereği sessiz bir yer olması dinlenmek açısından çok önemlidir. İnsanlar şehrin gürültüsünden uzak yerleri bu anlamda daha çok tercih etmektedir. Özellikle ana yol ya da şehir merkezine yakın yerler daha az tercih edilmektedir. Konut tercihi yaparken dikkate alınan diğer unsurlar arasında söz konusu konutun çalışılan iş yerine yakınlığı, toplu taşımalara olan uzaklığı ve suç oranının düşük olduğu bölgelerde bulunması gibi unsurlar olduğu söylenebilir. Aynı zamanda evin aile büyüklüğüne uygunluğu, sağlıklı ve ekonomik bir şekilde ısınması, ses izolasyonunun ve zemin etüdünün olması gibi etkenler de insanların konut alımı sırasındaki tercihlerini etkilemektedir.

Her ne kadar bu unsurlar önemli olsa da, tüketicinin geliri ve bölgelere göre yaşam tarzlarının farklılık göstermesi de tercihlere etki etmektedir. Yapılan anketler ve araştırmalar göstermektedir ki bireylerin büyük bir çoğunluğu; ” İleride ev almayı düşünüyor musunuz ? ” sorusuna evet olarak yanıt vermektedir. Türkiye’de oda bakımından 3+1 daireler en fazla tercih edilen konutlar olarak bilinmektedir. Evin çok odalı ve bahçeli olması da satın almada önemli rol oynayan bir diğer tercih sebebidir.