Konut Alımlarında Bireylerin Tutumu

İnsanlık tarihinin geçmişinden bu yana insanlar sürekli bir yuva arayışında olmuştur, tüm canlılar gibi insan da güvenli bir ortamda bulunmayı hep istemiştir. Bu sebeple yaşanan çatışmalar ve kavgalar yüz binlerce yıl öncesinden bu yana devam etmektedir. Mağaralardan apartman katlarına uzanan yolculuk serüvenlerle dolu.

Bir ev düşüncesi, önce aynı düşünce ve etnik kökenlere bağlı insanların sahip olduğu toprak parçasından başlıyor. İnsanlar modern dünyada bu tarihsel evrim sürecinin etkisinde ev satın almada hala benzer düşünceler içerisinde. Konut satın almak, insanlar için yılların birikimini yapmak ya da yıllarca sürecek bir riskin altına imza atmak demek. Bu sebeple insanlar bir konut satın almadan önce aylar hatta yıllarca düşünebiliyor. Tabi burada konut alımında yeterli zenginliğe sahip kişilerden bahsetmiyoruz. Çünkü yeterli zenginliğe sahip kişiler için bu günümüzde sadece bir yatırım aracı ya da bir hisse senedi alım satımı kadar basit.

Türkiye’de Hane Halkının Konut Alımı

Türkiye’de hane halkının konut alımı tercihlerinde konut kredileri önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlamda konut kredilerinde ki faiz oranları satın almada belirleyici unsur. 2018 yılına kadar olan dönemde konut alımında faiz oranları gayet makulken ekonomi şartlarındaki ani değişiklik ve dalgalanma, nüfusun konut alımlarında büyük bir gerilemeye yol açmıştır. İnsanların artık güvenli bir konuta sahip olmadan önceki ilk düşüncesi, öncelikle güvenli ödeme koşulları ve güvenli ödeme ortamı. Çünkü nüfusun büyük bir bölümünü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de orta sınıf oluşturmakta ve bu sınıfın alım gücü faiz oranlarıyla birebir orantılı. Her ne kadar şu an orta gelirli bir ailenin kredi taksiti ödemesi neredeyse imkansız gibi görünse de faizler makul seviyedeyken tercihlerin konut alımında ilk sorgulanan yer olduğu aşikar. Ellerinde belli bir nakdi ve birikimi olan orta gelirli için ise yılların birikimini çöpe atmamak için zorlu bir karar süreci. Çünkü bu birikim bir anda bir konuta yatırılacak ve bir kere yatırılacaktır. Bu bağlamda şahıslar ev almadan önce birikimlerini yatıracakları projeleri çok iyi seçmeli ve yanılgıya düşmemelidir. Yoksa tüm birikim bir anda buharlaşabilir.