İstanbul’un En Görkemli Kuleleri

Dünyanın diğer önemli şehirlerinde olduğu gibi ülkemizde de, özellikle İstanbul’da birbiri arkasına gökdelen binalar inşa ediliyor. Mimari özellikleri ile hem işlevsel hem de estetik zevk veren birbirinden farklı bu eşsiz gökdelenler, hem yurt içi hem de yurt dışından müşterilerin ve yatırımcıların ilgi odağı durumunda. Örneğin, yakın zamanda İranlı yatırımcı Mehrdad Safari’nin İstanbul Levent’in göz bebeği Sapphire‘den 47 daire alması ülkemizdeki emlak piyasasına global olarak da katkı sağlandığını gözler önüne seriyor.

Bu yazımızda sizlere İstanbul’un en estetik, şık ve yüksek kulelerini sunuyoruz.

Rönesans Tower

İstanbul Ataşehir’de bulunan ve 2015 yılında tamamlanan 40 katlı bu gökdelen, zarifliği, kullanışlı konumu, kaliteli altyapısı ve çeşitli sosyal imkanları ile diğer benzer yapılardan farkını ortaya koyuyor. Kule, 186 metre uzunluğunda ve 45.000 metrekare kiralanabilir alana sahiptir.

Varyap Meridian Grand Tower

Batı Ataşehir’de başlanan bu proje, Türkiye’nin ilk yeşil karma konut projesi olarak biliniyor. İnşaatında LEED teknolojisinden yararlanılan Varyap Meridian 5 rezidans kuleden oluşmaktadır. En uzun kule 61 ( yer üstünde 51) katlıdır ve 192 metre uzunluğundadır.

Spine Tower

Maslak’ta bulunan Spine Tower, Türkiye’nin en yüksek ikinci binasıdır. 202 metre uzunluğunda olan bu gökdelen bina, eşsiz mimarisi, enfes manzarası ve kaliteli hizmeti ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın en dikkat çekici yapıları arasında sayılır. 9 zemin katı ile beraber 56 katı bünyesinde barındıran bu kule Uluslararası Leed Gold Sertifikası’na da sahiptir.

İstanbul Sapphire

2011 yılında tamamlanan ve 235 (anten yüksekliği 266) metre yüksekliğinde olan Sapphire, Avrupa’nın en yüksek 17. binası olarak gösterilmektedir. Kağıthane’nin Çeliktepe mahallesinde bulunan bu benzersiz yapı, zemin katlarıyla birlikte toplam 66 kattan ve 165.139 metrekare alana sahiptir. Şuan Türkiye’nin ikinci en yüksek binasıdır.

Skyland İstanbul

2017’de tamamlanan 293 metre yükseklikteki Skyland, an itibari ile Sapphire’ın unvanını alarak Türkiye’nin en yüksek, Avrupa’nın ise sekizinci en yüksek binasıdır. Toplamda 65 katlı olan bu ikiz kuleler bünyelerinde rezidans, ofis alanı, konferans salonları ve beş yıldızlı bir otel ile hizmet etmektedir.

Saydığımız yapılara yakın zamanda yeni yapılar da eklenecek gibi görünüyor, çünkü şuan proje aşamasında olan birbirinden önemli proje, faaliyete geçmeyi beklemektedir.