Konut Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Herkesin içinde huzurla yaşayabileceği bir ev hayali vardır. Özellikle günümüzde son teknolojiyle inşa edilen, site içerisinde ve bahçeli lüks evleri görünce, bu tip bir evin hayali günlerce zihnimizi meşgul eder.

Akıllı ev olarak adlandırılan ve aydınlatma, ısıtma gibi sistemlerin uzaktan izlenmesini ve yönetilmesini sağlamak için bir ağ ile birbirine bağlı cihazların kullanıldığı evler sıkça karşımıza çıkar oldu. Artık eviniz içerisindeki cihazları, evinizin güvenliğini, konforunu ve enerji verimliliğini akıllı cep telefonlarıyla veya tabletlere yüklenmiş olan uygulamalarla kontrol edebiliyorsunuz.

Teknoloji konut sektörüne daha neler sunacaktır bilinmez ama daha çok pazarlama stratejisi olarak kullanılan bu sistemlerin yanı sıra konut seçerken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Konut alırken rehberlik etmesi için önemli hususlardan bir kısmını sizin için derledik.

[b]Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar[/b]

  • iBütçenizi net olarak belirleyin./i Kredi yoluyla ev satın alınacaksa mevcut gelir durumunuz ve banka faiz oranları doğru hesaplanmalıdır. Ayrıca, eğer yatırım amaçlı konut satın alıyorsanız konutun kendini ne kadar sürede amorti edeceği iyi hesaplanmalıdır.
  • iKonut sözleşmesini iyi okuyun./i Konut sözleşmesini imzalarken sözleşmede yazanların sağlandığından ve yazılanları tamamen anladığınızdan emin olun.
  • iTapu sorgulaması yapın./i İlgili belediye ve tapu dairesinde araştırma yapıp tapuda herhangi bir problem, haciz, ipotek, tedbir vs. olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • iFiyat analizi yapın./i Konut almak istediğiniz bölgede fiyat kıyaslaması yapmadan konut almayın. Bu konuda İnternet’te ki emlak siteleri üzerinden de küçük bir araştırma yapabilirsiniz.
  • iKonutun lokasyonu./i Evinizin işinize, çocuğunuzun okuluna, hastaneye olan yakınlığı ve ulaşım imkanı gibi hususlara dikkat edilmelidir.
  • iKonutun fiziksel durumu./i Konutta kullanılan malzemelerin kalitesi, ısı ve ses yalıtımı ile deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediği incelenmelidir.
  • iKonutun cephesi./i Güney cepheye bakan ve ışık alan konutu tercih edin.
  • Güvenlik. Alarm sistemleri gibi konutun fiziksel güvenliği yanında, konumun da güvenli olup olmadığı incelenmelidir.
  • iSosyal aktivite alanları./i Çocuklarınızın boş vakitlerini rahatça geçirmeleri tercihleriniz arasında ise sosyal aktivite alanlarının varlığı ve yakınlığı öncelikleriniz arasında olabilir.
  • iBrüt-net metrekare hesabına dikkat edin. /iMaket üzerinden karar verilen konut alımlarında belki de en büyük hayal kırıklıkları metrekare farklarından kaynaklanmaktadır. Eğer mümkünse evi gözünüzle görmeye çalışın.