Konut Fiyatlarında Düşüş

Ülke olarak inşaata dayalı bir ekonomi sarmalına girmemiz ve bu döngüde yaşanan ekonomik durgunluk bazı büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. İnşaata dayalı büyüme modeli seçen birçok ülke maalesef en sonunda şişen balonun altında kalabilmektedir.

Ülkemiz ekonomisinin en büyük dinamikleri arasında yer alan inşaat endüstrisi de bu anlamda hassas bir çizgide yürümektedir. Son ekonomik gelişmeler de bunun en büyük göstergelerinden biri. Artan fiyatlar ve faizler tüm sektörü derinden etkiledi ve birçok şirketin kepenk indirmesine neden oldu.

Özellikle lüks konut üreticileri için sektör çok daha zor bir viraja girmiş durumda. Birçok lüks konut projesi şu an durma aşamasında hatta birçoğu ya durmuş ya da işi ağırdan alarak ilerlemektedir. Lüks konut talep eden müşteri portföyü, genellikle belirli bir gelir düzeyinin çok üstünde olan kişilerdir. Bu kitle günümüz piyasa koşullarında düşen konut fiyatlarına yatırım yapmak yerine, faiz ve dövize yönelik yatırım araçlarında varlıklarını değerlendirerek daha avantajlı kazanç sağlamaktadır.

Düşen Fiyatlar Alım Fırsatı Yaratıyor

Konut fiyatlarındaki bu hızlı düşüş, özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde kendini çok daha fazla hissettirmiş durumda. Artan faizler, hem yatırımcıları hem de satışları derinden etkilemiş görünmektedir. Bu nedenle, akıllı yatırımcı için alım fırsatı doğuran fiyat düşüşleri, ilerisi için avantaja dönüştürülebilir. Son bir yıldaki istatistikler, İstanbul’da konut fiyatlarında ciddi bir düşüş olduğunu göstermektedir.

Turizm bölgelerinde, şu aralar büyük şehirlerde popüler olan betonlaşma kültürü, belirgin bir şekilde kendini gösteriyor. Özellikle Bodrum’da, son yıllar da büyük inşaat şirketlerinin başlattığı lüks konut projeleri durma noktasına gelmiş ve neredeyse hiç satış yapılamamaktadır. Sektördeki büyük firmaların bu yüzden nakit sıkıntısı çektiği ortadadır. Bu ise, turizm bölgelerinde kendilerine lüks bir konut satın almak isteyenler için bulunmaz bir fırsat olabilir. Sıkı pazarlıklar sonucu istediğiniz daireyi uygun fiyata satın alabilirsiniz.

2018 yılında artan döviz kurları, yerli yatırımcıdan ziyade yabancı yatırımcıya ev sahibi olma konusunda yardımcı olmuştur. İnşaat firmaları için bulunmaz olan bu fırsat özellikle de Orta Doğu ülkelerinden yatırımcıları fazlasıyla cezbetmiştir. Belki de lükse yatırım yapmak için tamda zamanıdır.