Lüks Artık Herkes Tarafından Erişilebilir

Lüks dediğimizde eski zamanlarda hiç kimsenin ulaşamayacağı, sadece soylulara ait bir güç olduğuna inanılırdı. Fakat günümüzde ise lüks artık çok daha kolay erişilebilir. Çünkü yakın zamanda gelişen teknoloji ile lüks artık her yerde karşımıza çıkıyor. Peki lüks bir ev satın almak ne kadar kolay ? Bir ev satın alacağımız zaman bize lüksü gösteren şeyler neler ?

Kişiler için artık ille de çok yüksek fiyat verip lüks almak diye bir şey kalmadı. Herkesin lüksü kendine göre olduğu söylenebilir. Ev satın alırken de bireyler, satın alacakları ev de kullanılan malzemenin görüntüsüne göre kendince bir lüks kavramı oluşturabiliyor. Örnek vermek gerekirse ahşap görünümlü yer kaplamaları, altın rengi süslemeli banyo lavaboları, apartmanda ya da müstakil evlerde kullanılan güvenlik sistemleri, site içerisinde olma ve bu bağlamda sahip olunan bahçe, oyun, park alanları gibi seçenekler sayılabilir. Bir diğer lüks konut vurgusunu inşaat firmalarının reklamlarında ya da afişlerinde de görebilirsiniz. ” Süper lüks daireler, süper lüks villalar ve süper lüks yaşam tarzı bu sitede ! ” gibi ilanlar; insanları cezbetmek ve ”Sizde aslında uygun fiyata lüks sahibi olabilirsiniz.” izlenimi yaratma günümüzde çok popüler bir pazarlama tekniği. Bu sebeple lüks kavramı artık konutlarda çok değişti. Şimdilerde pahalı olan lükstür anlamını İtalyan yer döşemeleri, özel ahşap yapım mutfaklar ve değerli mermerler gibi kullanılan farklı malzemeler oluşturmakta ve bu evlerin fiyatları da gerçekten lüks.

Lüks kavramının artık içi boş bir kavram olduğu aşikar. Artık çok farklı kriterler söz konusu. Örneğin çimlendirme; eskiden Avrupa da özellikle de Fransa da, sarayların ve soyluların bahçelerinde kullanılırdı ve bu popülizm tüm Avrupa’ya yayılmıştı. Kimin evinin önünde daha çok ve iyi bakımlı çim varsa, bu bir zenginlik göstergesi olarak algılanırdı. Çimler biraz yıpranmış ise maddi durumunuz kötüye gidiyor demekti. Şimdilerde ise çok basit gibi algılanan çiçekler bile, zenginliğin ve lüksün göstergesiydi. Açık arttırmalarda zenginler tarafından bu çiçeklere günümüz Euro para birimiyle binlerce Euro ödenirdi. Şimdi ise evinizin önünde biraz alanınızın varsa çok küçük bir bütçeyle lüksü ayağınıza getirebilirsiniz.