Lüks Ev Satın Alımı

Lüks bir apartman katı almak istediğinizde karşınıza binlerce seçenek çıkar ve sizde hangisinin daha lüks olduğuna karar vermekte zorlanırsınız. Dediğimiz gibi uçsuz bucaksız bir çeşitlilik kafaların karışmasına neden olur. Bu hemen hemen satın almak istediğiniz tüm ürünlerde geçerlidir. Peki normal bir konutu satın almada bile zorlanan hane halkı ve bireyler lüks bir konutu nasıl satın alabilir. Bu arada lüks de göreceli bir kavramdır ve insandan insana değişir.

Lüks yaşam yediden yetmiş yediye bir çok kişinin hayali. Herkes lüks araba ve lüks bir ev hayalini ömrü boyunca kurar ve yakında bunlara sahip olacağını düşünerek ömrünü geçirir. Tabi bu hayallere kavuşmak herkese nasip olmaz. Lüksün tanımına gelince; aslında çok yakın geçmişimize kadar lüksten kasıt satın alabildiğiniz pahalı ürünler, oyuncaklar, arabalar ve tabi ki evlerdi. Fakat günümüz çalışma şartları ve insanların yaşadığı şehirler aslında lüks tanımı değiştirdi. Çünkü satın aldığınız lüks bir arabanın, evin tadını çıkartmanıza engel o kadar çok sorun var ki, insanlar sadece huzurlu bir saatin tüm bunlardan değerli olduğunun farkına varmaya başladı.

İnsanların bilinç düzeyinin artmasıyla artık lüks tüketime düşkünlük, zengin diye nitelendirilen insanlar için bile küçük düşürücü bir durum halini geldi. Lüks, yani fiyatı yüksek bir ev satın almaya gücünüz yetmeyebilir fakat, gücünüz daha huzurlu bir aile ve sosyal ortamlar sağlamaya yetebilir. Çünkü çok lüks eşyalara hatta milyon dolarlık evlere sahip olabilirsiniz ama, ortada bir gerçek var ki, oda bunun sadece geçici bir mutluluk sağladığı. Yapılan bir çok bilimsel araştırma bile göstermektedir ki, yoksul diye nitelendirilen Afrika ülkelerinde bile mutluluk lüks yaşama sahip insanlar ve ülkelerden bile daha yüksek çıkabilmektedir. Aslında yaptığımız kendimizi aldatmaktan ibaret ve maalesef kapitalizmin yönlendirmesi ile mutluluğu aramaya çalışmak. Çünkü insanın her saniye sahip olduğu eve, arabaya ve diğer lüks eşyalarına bakarak mutlu olması imkansız.

Lüks bir konut israfa da neden olabilir. Çünkü çok daha büyük bir alana, eşyaya nadir bulunan malzemeye gerek duymaktadır. Harcanan milyon dolarlar ekonomiye artı değer yaratacak şekilde kontrollü aktarımı tüm insanların refahını ve kendisine göre lüksü satın alabilecek gücü yaratabilir.