Lüks Konut Anlayışı Ülkemizde Anlamını Yitirdi

Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe başımızı sokacak bir eve her daim ihtiyacımız olacaktır. İnşaat endüstrisi bu anlamda belki de dünyada hiçbir zaman sonu gelmeyecek bir sektördür.

İnsanoğlunun bu zorunlu barınma ihtiyacı, ister lüks ister ekonomik olsun, inşaat endüstrisinin sürekli büyüyüp gelişmesine neden olmaktadır. Ancak ekonomisini, inşaata dayalı büyüme modeline göre şekillendiren ekonomiler, sürekli bir kısır döngüye girmektedir.

Özellikle Türkiye’de her başa gelen yeni yönetim, inşaat sektörünü büyümenin lokomotifi olarak görmektedir. Tüm yükün sırtına bindirildiği inşaat sektörü ise, zamanı geldiğinde bu büyüme yükünü kaldıramamakta ve sonu krizle bitmektedir. Bu durum ülke ekonomisine olumsuz yönde yansımaktadır. Her ekonomik kriz ilk önce inşaat sektörünü vurmakta ve bundan binlerce şirket negatif yönde etkilenmektedir.

Lüks Konut Anlayışı

Türkiye’de son yıllarda yaşanan lüks kavramının ise tadı iyice kaçmış vaziyettedir. Çünkü her binanın satış reklamlarında lüks kavramı geçmektedir; ”Sahibinden satılık lüks daireler, lüks villalar ve lüks rezidanslar” gibi birçok ilan her yerde karışınıza çıkabilir.

Peki, bu ilanlardan hangisi gerçekten de lüksü tam manasıyla içermektedir? Buradaki cevap aslında basittir; kesinlikle ilanlara bakarak ya da fiyatına göre lüks olup olmadığına karar veremezsiniz. Bu nedenle öncelikle ilanı yerinde görmeniz ve kullanılan malzemeyi en ince ayrıntısına kadar incelemeniz gerekir. Ayrıca satılan lüks konutun, konum ve ulaşım bakımından da yaşadığınız yerin en güzide semtinde yer alması, lüks kavramını daha da garantileyen bir unsurdur. Aksi takdirde aynı nitelikte iki ev, ayrı semtlerde aynı fiyatta olabilir; ancak birinin diğerine göre çok daha kötü bir semtte konumlanmış olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Lüksün kelime anlamı yukarıda anlattıklarımıza benzer birçok sebepten dolayı anlamını kaybetmiştir. Lüks araba alacağınız zaman aklınıza belli bir araç markası ve sahip olduğu üstün nitelikler gelir ama maalesef lüks konutlarda bu şansınız yoktur. Bu nedenle lüks konut alımında bilinen inşaat firmalarının yaptığı işleri yakından takip ederek, inceleme yapmanızda fayda var. Tıpkı lüks bir aracı almadan önce yaptığınız kıyaslama yöntemi gibi burada da karşılaştırma yapmanız gerekmektedir.

Son tahlilde Türkiye’de aşırı hızla büyüyen inşaat sektörü son zamanlarda satışlar konusunda çok büyük baskı altındadır. Lüks konut satışları da bundan büyük zarar görmüştür.