Lüks Konut Satışlarını Etkileyen Faktörler

Lüks apartman sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle giderek hızlanmakta ve inşaat firmaları da satışlarda birbirinden ilginç taktikler kullanmaktalar. Bu nedenle bir lüks konut almadan önce, karşınıza bin bir farklı seçenek çıkabilir ve bu da kafanızı satın alma konusunda oldukça karıştırabilir.

Lüks konutlar için çok yüksek ücretler talep edilmektedir. Bu yüzden profesyonel bir danışmandan yardım almak, paranızı çöpe atmanızı engelleyebilir. Evlerin sahip olduğu özellikler ve kullanılan malzeme, bu konutların yüksek fiyatlı olmalarında önemli bir rol oynuyor. Alacağınız danışmanlık hizmetinde yanınızda bir mimarın da olması, bu anlamda önem arz etmektedir. Danışman sizin görmediğiniz birçok detayı görebilir ve bu konuda daha fazla aydınlanmanızı sağlayarak yatırımınızı güvence altına alabilir. Bu açıdan bakıldığında, verilen milyonların yanında bir kaç bin liraya alacağınız hizmet, ileride pişman olmanızı engelleyebilir.

Konut Endüstrisi

Konut endüstrisinde işler artık üreticiler açısından da değişmiş durumda. Satışlar artık geçmişteki kadar kolay değil ve müşteriler inanılmaz bilinçlendi. Özellikle de lüks konut satışlarında, müşteriler neye para ödeyeceğini çok iyi bilmektedir.

Firmalar açısından da bu lüks konutları pazarlamak, en az satışları kadar zor ve maliyetli olmaktadır. Çünkü lüks bir konutun pazarlanacağı semtlerde en az konutun kendisi kadar lüks bölgeler olduğu için, bu bölgelerde reklam ücretleri katlanarak artmaktadır. Son yılların en moda marinalarından biri olan Yalıkavak Marina’ya gidecek olursanız, özellikle yaz aylarında ünlü inşaat firmalarının reklamlarını hatta küçük satış ofislerini bile görebilirsiniz. Burada bir yer kiralamanın bedeli haftalık binlerce dolara mal olabilmektedir. Milyon dolarlık villaların pazarlanmaya çalışıldığı yerlerde, inşaat firmalarının lüksü hissettirme çabaları görülmeye değerdir.

Görüldüğü üzere lüks konut endüstrisinde bir takım hassas ve zorlayıcı durumlar vardır. Firmalar için inşaat maliyetleri oldukça yüksek olan bu konutların, gerekli müşteri potansiyeli ve etkin pazarlama yöntemleri olmadan satışları çok zorlaşabilir. Buda firmanın ilerleyen dönemde nakit sıkıntısına girmesine, başta taşeronlar olmak üzere bütün tedarikçilerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir.

İnşaat sektöründe işlemlerin bir birine zincirleme bağlı olması nedeniyle ödeme dengeleri çok hassastır. Lüks konutların çok daha fazla ayrıntıyı içinde barındırması, standart konut inşaatına göre çok daha planlı bir şekilde yapılmalarını gerektiriyor.