Lüks Konutlardaki Akıllı Ev Sistemleri

Teknolojinin insan yaşamına getirdiği yenilikler her geçen gün gelişmeye ve artmaya devam ediyor. Son günlerde konut satışlarında fark yaratmak isteyen satıcılar, teknolojinin de desteğiyle akıllı ev sistemlerine ağırlık vermeye başladı. Piyasaya ilk çıktığı zamanlarda sadece rezidans ve süper lüks binalarda görülen bu sistemler, yaygınlaştıkça yeni inşa edilen binalarda daha çok tercih edilir bir duruma geldi. Maliyetleri ile ev fiyatlarını oldukça artıran bu sistemler, yaygınlaştıkça lüks olmaktan çıkıp bir zorunluluk haline dönüştü.

Akıllı Ev Sistemi Nedir?

Konut sahiplerine rahatlık, güven, enerji tasarrufu ve kolaylık getiren akıllı ev teknolojileri; akıllı telefon, tablet veya kablosuz bağlantıyla da uzaktan kontrol birimleriyle, siz evde olmasanız bile evinizi yönetebilmenize yardımcı olan sistemlerdir. Akıllı ev​ sistemleri yüksek güvenlik önlemleri de sağlamaktadırlar. Bu güvenlik önlemleri sadece hırsızlık gibi durumlarda değil, ev içerisinde meydana gelebilecek su taşkını, yangın veya deprem gibi beklenmedik problemler sonrasında oluşabilecek istenmeyen zararları da önlemede yüksek bir koruma sağlamaktadır. Nerede olursanız olun, eviniz artık parmaklarınızın ucunda.

Akıllı Ev Sistemleri

Önceden bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, şimdilerde ise iakıllı ev sistemleri olarak karşımıza çıkan bu sistemlere, her gün bir yenisi ekleniyor.

  • Akıllı televizyonlar. Bazı akıllı televizyonlarda bulunan ses veya hareketleri tanıma özelliğiyle televizyonunuzu açabilir ve içeriğine erişebilirsiniz.
  •  Akıllı aydınlatma sistemleri. Uzaktan erişim ile ışığınızı açıp kapatmanın yanı sıra güneş ışığının şiddetine göre de otomatik olarak ayarlayabilirsiniz.
  • Akıllı termostatlar. Evinizin sıcaklığını dilediğiniz gibi ayarlayabilir veya uzaktan erişimle takip edebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz saatte istenilen sıcaklığın elde etmek için ayarlamalar yaparak ısı programını belirleyebilirsiniz.
  • Akıllı güvenlik kameraları. Evinizde olmadığınızda veya tatile çıktığınızda, bu kameralar ile evinizi ve çevresini kontrol edebilirsiniz.
  • Akıllı mutfak cihazları. İstediğiniz saatte kahvenizi hazırlayan kahve makineleri, yemeğinizi dilediğiniz saatte pişiren fırınlar, çamaşırınızı istediğiniz saatte yıkayan çamaşır makineleri bu aletlerden sadece birkaçıdır.
  • Acil durum sistemleri. Su taşkını algılayıcısı, duman algılama sistemi ve yangın alarmı acil durum sistemlerinden birkaçıdır.

Bu sistemlerin dışında evde bulunan su, elektrik ve doğal gaz tesisatınızı kontrol eden sistemler de mevcuttur. Bu sistemler sayesinde, evde olmadığınızda açık kalan musluğunuzu, ocağınızı veya ütünüzü kapatma şansına sahipsinizdir.