Lüküs hayat mı Rüküş hayat mı?

İster alıcı olalım ister sadece merak edelim, bir lüks konut projesini gezmek bize her zaman ilgi çekici gelir. Prezentabl satış temsilcisi bize örnek daireyi gezdirirken kendimizi dairenin sahibi gibi hissederiz. Kafamızda dekorasyon ve aksesuarlar ile ilgili fikirler belirir. Lüks konutların bir özelliği de hiçbirinin birbirine benzememesidir. Sonuçta her biri ayrı bir tasarımdır. Balkona çıkar, şöyle bir bahçeye bakar, arabamı şuraya park ederim dersiniz. Gözümüze ve gönlümüze hitap ediyor ama bu konut gerçekten lüks bir hayat mı sunuyor, yoksa rüküş mü ? Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.

Lüks ve Rüküş Konutlar

Peki nedir lüks bir konut projesini rüküş hale getiren? Öncelikle dış görünüşü tren gibi uzanan, birkaç bloğun birleştirilmesiyle yapılan konutların kesinlike iç karartıcı olduğu ve hava akımı düşünülmeden yapıldığı söylenebir. Bahçe düzenlemesinin kısıtlı olduğu, havuzu bırakın yeşil alan bile planlanmadan yapılan beton yığını konutlar. Mutfağın çok küçük olduğu projeler de rüküş olabiliyor.

Biliyorsunuz ki çoğu yeni konut projesi eski yerleşim bölgelerine yapılmaktadır. Böyle olunca, siz ne kadar konforlu bir konutta otursanız da çevrenizdeki düzensizlik, ileriye dönük projelerin zaman alması da evinizden dışarıya çıktığınızda sizi rahatsız edecektir. Örneğin İstanbul Kurtköy bölgesi yeni kurulan, birçok sitenin bulunduğu, yollarının ve kaldırımlarının ferah olduğu bir bölge ki burada hem lüks bir konutunuz oluyor, hem de semtinizin çevresi düzenli oluyor.

Lüks konutlardaki diğer bir ayrıntı da bahçe düzeni ve havuzdur. Tabii ki bahçeyi otopark gibi kullanan siteler rüküşlük çukurundaki yerini alır. Camdan dışarı baktığımızda mavi ve yeşil tonlarıyla karşılaşmak her zaman bize huzur verecektir. Ayrıca yazın bizi bunaltan sıcaklarında havuza girerek rahatlayabiliriz. Gün boyu evde sıkılan çocukların enerjilerini atmaları için havuzda yüzmek oldukça keyifli olacaktır. Havuz hijyenine dikkat edilmemesi ise oldukça can sıkıcı bir konudur.

Ülkemizdeki yıkıcı depremler hepimiz için birer travmadır. “Acaba içinde yaşadığım konut depreme karşı güvenli mi” sorusu hep aklımızın bir köşesindedir. Artık lüks konutlar deprem yönetmeliğine uygun yapılmaktadır. Zemin güçlendirmesi yapılmamış konut projelerini iyice araştırmak, deprem konusunda alınan ekstra önlemleri inşaat firmasından öğrenmek gereklidir.

Son olarak rüküşlükten uzak, huzur içinde yaşayacağınız lüks konut projeleri dileklerimizle.